Razlaga jaslic v letu božjega usmiljenja

Božje otroštvo, svetost, raj in nebesa je Bog pripravil človeku. Človek je to »zapravil« že v raju s prvim grehom. Božja »dlan«, ki  bi delila  dobrote in milosti, se je morala skrčiti, da je človeštvo iz nje prejemalo le  malo, po drobcih. Toda Božje srce ni moglo drugače, kot izkazovati usmiljenje. Po grehu je  nebeški Oče napovedal, da bo prišel Odrešenik.  Ni prišel takoj, dolgo ga je bilo potrebno čakati. Čas do Jezusovega prihoda na svet je bil čas »puščave«, čas brez prekipevajočega Božjega bogastva v dušah ljudi.  Bil je to čas, ko Bog ni mogel deliti v izobilju milosti, ker je človek svobodno odklonil Njegovo pomoč. To »puščavo«, ta  čas brez obilja milosti in  posvečenja ponazarjajo  jaslice, ki so jih oblikovali mladi iz župnije v letu usmiljenja.  Butare, suho vejevje, drva, žaganje, pesek, žakljevina  in mesto brez »življenja« predstavljajo čas pred Jezusovim prihodom na svet. Jezusovo rojstvo v hlevu pa že naznanja nove čase, čase milosti in svetosti, čase odrešenja in možnosti zveličanja. Zato je za hlevčkom in za  skladovnico drv že zelenje. V bližini hlevčka  že žubori voda,  je že  zeleni mah, kar predstavlja, da  že  prihaja oznanilo  . novega, nadnaravnega življenja. Puščava »ozeleni«, suho postaja živo.  Ko je na zemljo prišel Jezus Kristus v podobi človeka, je bilo  to za človeštvo neizmerno znamenje usmiljenja.  Ta otrok, rojen v hlevu, nam je odprl nebesa. Dal nam je zakramente, sedem izvirov,  po katerih doteka k nam Božje usmiljenje. Podeljuje nam posvečujočo milost, po zakramentu svete spovedi nam vedno znova radodarno odpušča in izkazuje usmiljenje. Zapustil nam je najlepša sporočila, kako nas ima Bog rad in kako naj živimo, da pridemo k Njemu v nebesa.

Jezusovo  rojstvo je sporočilo novega življenja. To Dete nas je prišlo povezat z Bogom. Prihaja, da nam ponudi roko sprave.

Iz jaslic izhajajo trije »žarki«.  Odstirajo nam obličje usmiljenega Boga.   En žarek se steza k  ponazorjeni spovedi. Pri spovedi se  konkretno  izliva Božje usmiljenje v naše duše. Drugi žarek se steza k ponazorjeni  Jezusovi priliki o usmiljenem Samarijanu. Duhovnik ranjencu ni pomagal, niti levit, pomagal mu je tujec, Samarijan.  Pojdi in tudi ti tako delaj kot Samarijan, nam je priporočil Jezus. V letu usmiljenja naj bi podobno konkretno ljubezen izkazovali  mi.

Tretji žarek  je usmerjen k roki, ki drži srce.  To je lahko podoba Nebeškega Očeta, ki nam z »ljubečim« srcem vedno znova prihaja na pomoč, lahko pa je to podoba naših rok, ki naj bodo vedno pripravljene izkazovati ljubezen,  biti odprte za ljudi v stiski,  »podarjati srce« osamljenim, žalostnim, zaskrbljenim, bolnim, ljudem v stiskah, grešnim, oddaljenim od Boga in Cerkve ...

Od jaslic, ki predstavljajo Božje utelešeno usmiljenje,  prihaja milost med nas ljudi po dobroti Boga in ljudi, ki imajo srce naravnano po Jezusovem naročilu: Bodite usmiljeni, da boste usmiljenje dosegli.

Da bi bili v obilni meri deležni Božjega usmiljenja in ljubezni ljudi, vam vsem, ki se boste ustavili ob jaslicah, želimo mladi iz župnije in župnik.